לפני כ- 4 שנים יצאתי למסע בשדרה שליד ביתי, מתוך סקרנות אישית.
ראיתי שדרה עצובה שמלאו לה 100 והיא מוזנחת, סואנת ומשמימה. זכרתי שדרה מיתולוגית רבת קסם מילדותי – התיאטרון של גיורא גודיק, בתי קולנוע צליל ונגה, חנות השקם, סמי בורקס ועוד… תהיתי לאן נמוג הקסם ואיך קרה שהשדרה הפכה ממרכז שוקק חיים של מסחר, תרבות וקהילה, לנתיב תעבורה סואן ורחוב חסר ייחוד.

מישהו היה צריך לספר את הסיפור של השדרה היפואית לפני שתשנה פניה כליל עם תחילת העבודות על הרכבת הקלה.  לקחתי על עצמי את המשימה הזו, וצללתי אל מנהרת הזמן…
פסעתי בעקבות צלמי העבר – מ-1915 ועד ימינו. הגעתי אל אנשים מרתקים שלא העליתי בדעתי שאפגוש, שמעתי סיפורים שלא ייאמנו, הגיעו אלי צילומים נדירים מאוספים פרטיים ומארכיונים נשכחים, התוודעתי אל עולמם של האדריכלים אשר עיצבו את השדרה וניהלו מעין דיאלוג ביניהם.נוכחתי לדעת עד כמה חשוב הרצף ההיסטורי, האדריכלי והתרבותי,  כגורם מאזן וחיוני מול החדשנות והרצון לפרוץ קדימה, למחוק ולבנות מחדש. כל עוד התקיים הרצף הזה בשדרה היא פרחה, תרתי משמע. כאשר הרצף נקטע, החלה שקיעתה וגם הגינות הפורחות כוסו בטון.

בולבארד ג׳מאל פאשה, קינג ג׳ורג׳ אבניו, נוזהה, רחוב מס׳ 1, שדרות ירושלים – הם כולם שמותיה של השדרה המיתולוגית ביפו.
הספר ״השדרה – שדרות ירושלים בעיני הצלמים״ הוא הספר הראשון שמספר את תולדות השדרה מ-1915 ועד ימינו,
הספר מכיל 372 עמודים בפורמט אלבומי על נייר כרומו איכותי ובמהדורה מוגבלת
אתם מוזמנים לרכוש ולהיות שותפים להוצאה לאור של מסמך היסטורי חשוב זה,
בתקווה שהחיבור לשורשים ושימור הרצף האנושי, האדריכלי והתרבותי דרך רצף הצילומים לאורך 100 שנות השדרה,
ישפיעו לטובה גם על מקבלי ההחלטות בעידן הרכבת הקלה.

הספר נמצא למכירה בקפה יאפא ביפו, בחנות מוזיאון תל אביב, במרכז הבאוהאוס, ב״תולעת ספרים״, ב״סיפור פשוט״ בנווה צדק ובחנויות נוספות בתל אביב, בכפר שמריהו וברחובות.
לפרטים נוספים אנא צרו קשר בטלפון: 0507321740 או במייל.

 

עוד בפורטפוליו